И запомнете – най-важното в случая е майката
Снимка: Shutterstock
Как да успокоявате жена, която ражда и какво да ѝ говорите, както и какво е добре да запазите за себе си, ще разкажем сега. Днес жените все по-често решават да родят заедно с дула, с мъжа си, с мама, приятелка или друг близък. Но далеч не всеки, при цялото му желание, е подготвен как да се държи по време на този много важен момент (който продължава доста дълго обикновено).
На първо време, преди да се съгласите или да изявите желание да присъствате на раждане, трябва да сте наясно, че този процес няма общо с популярния в САЩ празник бейби шауър, в който буквално засипват майката с подаръци. Това е трудна работа, от която зависи здравето на майката и бебето. Затова на никой не му е до балони или подаръци.
Ако в качеството си на съпровождащ не сте дула, а съвсем обикновен човек, то трябва да разберете, че всички кадри за раждане от сериали и филми нямат много общо с реалността. По-скоро са карикатура на раждане, но не са това, което се случва в действителност.
Основното, което трябва да вземете със себе си, ако ще присъствате на раждането, е готовността във всяка минута да съпреживявате това, което се случва с бременната и да бъдете абсолютно искрени. Никой не знае предварително каква ще бъде атмосферата в родилното отделение, затова е важно внимателно да се огледате и да се опитате да разбере какво в този момент е необходимо на жената.
Помнете: именно родилката задава тона на раждането и тя тук е НАЙ-ВАЖНАТА!
По време на родилния процес в мозъка ѝ настъпват промени. Силно се отделят хормони, в резултат на което обикновените му функции са притъпени и той включва на друга скорост. Ето как това може да се отрази на поведението на жената:
- Става неразговорчива (понякога рязка, груба, нужно е да направи голямо усилие, за да произнесе дори няколко думи);
- Бавно реагира на случващото се наоколо;
- Губи представа за времето (или не възприема неща, които са свързани с измерването на каквото и да е);
- Неприятни са ѝ шумът и силната светлина;
- Лесно става раздразнителна.
Друга част на мозъка, която отговаря за лимбичната система, се грижи за преживяванията на човека, като анализира информацията от външната и вътрешната на организма среда. По време на раждане тя се активира особено силно, тъй като този процес се явява критична ситуация за организма.
И ето как се отразява това на родилката:
- Интуитивните усещания рязко се увеличават;
- Възможно е да се изключи от това, което става около нея;
- Бавно и ритмични се поклаща;
- Стои със затворени очи и изглежда като пияна, когато ги отвори;
- Издава странни звучи, протяжни стонове (което може и да наподобяват такива по време на полов акт);
- Навежда се напред, стои права или иска да е на четири крака;
- Изпитва силна нужда да се чувства в безопасност редом до партньора си.
Отстрани може да изглежда, че поведението ѝ наподобява това на животните. В това има и нещо вярно, а придружителят трябва да знае, че всичко споменато е абсолютно нормално, както и да бъде готов да го понесе като гледка и звук.
Преди да влезете в родилната зала се успокойте, направете 15 дълбоки вдишвания и издишвания. Вашето състояние се усеща от родилката, така че забравете паниката.
Когато влезете, усмихнете се на раждащата жена. Но продължавайте да се сдържате и се опитайте да усетите атмосферата. Вижте как се справя тя по време на една-две контракции, както и какво правят хората около нея, има ли между тях контакт и изобщо – в какво състояние се намира родилката.
През първия период на родовата дейност жената обикновено се чувства нормално, разговаря и се държи по обичайния си начин. Така че бъдете с нея на една вълна. Когато контракциите се усилят, тя може да престане да поддържа разговора и да й е необходимо съсредоточаване.
Следва продължение…
Текст: woman.rambler.ru, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари